پربازدیدترین اخبار پربازدیدترین اخبار

مدیرعامل بانک:

طرح 77 با تلاش مضاعف کارکنان تحقق می‌یابد

طرح 77 که به مناسبت هفتادوهفتمین سالروز تاسیس بانک تصویب و ابلاغ شده، نیازمند تلاش مضاعف و خستگی‌ناپذیر کارکنان به ویژه کارکنان ستاد است تا با پشتیبانی همه جانبه از شعب و مدیریت اهداف ترسیمی این طرح محقق شود.
به گزارش خبرنگار ما، دکتر بت‌شکن مدیر عامل بانک با بیان این مطلب در دومین نشست شورای هماهنگی مدیران امور و رؤسای ادارات کل مرکزی که با حضور اعضای هیات مدیره و مشاوران مدیر عامل برگزار شد، گفت: تمامی تلاش اعضای هیات مدیره بانک تصمیم‌گیری مطلوب برای تمامی ذی‌نفعان بانک اعم از کارکنان، مشتریان، دولت و بانک مرکزی است. 
مدیرعامل بانک به تبصره خاص بانک در بودجه سال 95 دولت اشاره کرد و افزود: این تبصره بسیار ارزشمند است و منافع بسیاری برای بانک به ارمغان خواهد داشت. 
وی با اشاره به طرح برنامه‌ریزی استراتژیک بانک، تصریح کرد: آنچه مشاهده شد بیانگر وجود چابکی خاص در تدوین اهداف و برنامه‌های بانک است که بسیار ارزشمند است زیرا تدوین اهداف درست و اجرا کردن درست آن‌ها امری حیاتی برای بانک به‌شمار می‌رود.
مدیر عامل بانک، افزود: با توجه به حجم کاری فراوان در ایام پایانی سال و به ویژه اسفندماه و همچنین وضوح تمامی جوانب طرح برنامه‌ریزی استراژیک بانک اعم از سیاست‌ها، ‌کمیته‌های فنی و مسوولان کمیته‌ها امیدواریم این طرح در ماه جاری به اعضای هیات مدیره ارایه و در نهایت نیز به تصویب برسد. 
وی پس از تشریح گزارش عملکرد ادارات کل، با قدردانی از اعضای هماهنگی شورای ستاد بانک به دلیل انجام اقدامات موثر طی نه ماهه اخیر، از مدیریت امور فناوری اطلاعات و ارتباطات به دلیل کسب رتبه برتر در جشنواره دکتر نوربخش، اداره کل امور شعب استانها و بازاریابی به دلیل برنامه اصلاح و بهینه سازی شعب، اداره کل حقوقی به دلیل وصول مطالبات و همچنین اقدامات موثر در تدوین اساسنامه بانک توسعه‌ای، اداره کل آموزش به دلیل عملیاتی شدن طرح صد شعبه صد مشاور که به صد بانکدار مشاور تغییر نام یافت، اداره کل نقدینگی و خزانه‌داری به دلیل حل موضوع گواهی سپرده خاص و اداره کل پژوهش و برنامه‌ریزی بابت ویژه‌نامه پویش که براساس موضوع بانکداری توسعه‌ای تدوین شده بود تقدیر کرد.
در ادامه ابوالقاسم رحیمی انارکی، عضو هیات مدیره بانک با اشاره به وقایع خوشایند دی ماه سال‌جاری گفت: افزایش سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و در پی آن بهره‌مندی از این موضوع در بخش‌های انتقال مانده بدهی، تعویض وثیقه و تبدیل به احسن از محل این اوراق و در نهایت امکان تجمیع تسهیلات تا سقف 600 میلیون ریال از طریق انواع حساب‌های تعهدی بانک از دیگر وقایع خوب ماه گذشته بود.
وی ادامه داد: علیرغم این افزایش سقف تسهیلات از محل اوراق حق تقدم و انتظار افزایش شدید قیمت این اوراق، با تمهیدات اندیشیده شده هیچ‌گونه افزایش چشمگیری در مبلغ اوراق رخ نداد که یکی از وقایع خوب روزهای اخیر بوده و امیدواریم که با افزایش سقف تسهیلات، شاهد آثار مطلوب‌تر این رویداد در خروج بخش مسکن از رکود باشیم.
عضو هیات مدیره عنوان کرد: با تلاش و پیگیری جدی تمامی مسوولان به ویژه مدیرعامل بانک درخصوص کاهش نرخ سپرده قانونی حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز نزد بانک مرکزی از 10 درصد به 2 درصد، این امر منجر به رهاسازی حدود 500ر10 میلیارد ریال منابع برای بانک شد. وی گفت: این اقدام قدرت پرداخت تسهیلات بانک را افزایش داده که این روند در افزایش تعداد واحدهای مشمول پرداخت تسهیلات بافت فرسوده بدون سپرده مشخص است.
رحیمی انارکی به روند رشد میزان پرداخت تسهیلات در دو ماه اخیر اشاره کرد و افزود: آمارها در روزهای اخیر بیانگر افزایش سطح تسهیلات پرداختی و نشان‌دهنده بهبود فضای بخش مسکن است.
وی گفت: در سال 93 مقرر شد 22 بانک تسهیلات بدون سپرده بافت فرسوده را مطابق دستورالعمل بانک مرکزی پرداخت کنند، اما اقدامات بانک‌ها در سال گذشته بسیار ضعیف بود که در سال جاری و به پیشنهاد بانک مسکن مقرر شد به 50 هزار واحد مسکن واقع در بافت فرسوده از سوی این بانک تسهیلات پرداخت شود.
رحیمی انارکی به اهمیت پرداخت تسهیلات بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع برای مسوولان دولتی، جهت‌گیری اصلی بانک در سال آینده پرداخت تسهیلات بدون سپرده با محوریت بافت فرسوده خواهد بود.
عضو هیات مدیره با اشاره به بودجه سال 95 دولت، عنوان کرد: وجود تبصره‌ای مستقل در لایحه بودجه سال آینده که مختص بانک مسکن است نشان از اهمیت این موضوع دارد زیرا در این تبصره به تغییر عنوان بانک به توسعه ای ـ تخصصی اشاره شده است.
انتخاب بانک مسکن به عنوان یکی از دو بانک برتر در جشنواره دکتر نوربخش، کسب دو شاهین نقره‌ای در جشنواره ملی تبلیغات از موفقیت‌های بانک در عرصه‌های کشوری و اجرایی شدن طرح 77 از ابتدای بهمن‌ماه تا پایان اسفندماه سال‌جاری که از مصوبات هیات مدیره است، از جمله مواردی بود که عضو هیات مدیره به آنان اشاره کرد.
در ادامه جعفر آقاملایی دیگر عضو هیات مدیره گفت: از مهم‌ترین رویدادهای اخیر، افزایش کمک هزینه معیشت بازنشستگان بانک بود که برای اولین بار با دستورالعمل خاص در بانک اجرایی می‌شود. همچنین درخصوص فوق‌العاده خاص کارکنان شاغل نیز مراتب در حال پیگیری است.
وی در ادامه به طرح صد شعبه صد مشاور اشاره کرد و افزود: با همکاری تنگاتنگ گروه مالی بانک و به پیشنهاد مدیرعامل مقرر شد که صد نفر از رؤسای شعب با آموزش خاص و تخصصی به مشاوران خبره بانکی تبدیل شوند که در ادامه این طرح برای مدیران امور و رؤسای ادارات نیز اجرا خواهد شد.
همچنین محمدحسن مهدوی مشاور مدیرعامل و مدیر امور حراست در خصوص عملکرد حوزه کاری خود گفت: از مهم‌ترین دستاورهای حراست بانک تلاش و پیگیری مستمر درخصوص سرقت‌ها، ارتشا و جعل اسناد و چک‌ها با مبالغ بالا بود که نتایج بسیار چشمگیری را در پی داشت.
وی ادامه داد: راه‌اندازی مرکز پایش سامانه‌های الکترونیکی بانک که همزمان با هفتاد و هفتمین سالروز تاسیس بانک افتتاح شد، از رخدادهای مهم روزهای اخیر بود. این مرکز که در سیستم بانکی کشور بی‌نظیر است حیطه کنترل امنیتی و نظارتی بانک بر ساختمان‌های شماره 1 ، 2 و 3 و همچنین شعبه مستقل مرکزی تهران را افزایش داده است.
محمدحسین جوادیان، سرپرست امور استان‌ها و بازاریابی نیز به اقدامات بازاریابی با هدف جذب منابع اشاره کرد و گفت: با فعالیت‌های گسترده بازاریابی در ماه‌های اخیر به تاریخ 29 دی ماه رشد 5/24 درصدی جذب منابع و 2/93 درصدی تحقق اهداف را شاهد هستیم.
وی تصریح کرد: از بودجه امور فرهنگی از محل منابع حساب‌های قرض الحسنه، طرح احداث دو باب مدرسه در استان‌های خراستان رضوی و چهارمحال و بختیاری به هیات مدیره بانک ارایه شده است.
نیکوفر صفری، رییس اداره کل خدمات نوین هم در تشریح طرح برتر بانک مسکن در جشنواره دکتر نوربخش گفت: این طرح به منظور ارتقای ضریب امنیت در احراز هویت مشتری در تراکنش‌های انتقال وجه پیاده‌سازی شده است. همچنین تاکید بانک مرکزی در احراز هویت کامل مشتریان در زمان انجام تراکنش مالی بر روی درگاه‌‌های الکترونیک به‌ویژه تراکنش‌هایی که از مبالغ بالاتری برخوردار هستند، مقرر شد تا روش مناسبی برای اعتبارسنجی دقیق‌تر مشتریان طراحی و پیاده‌سازی شود.
وی به امکان برداشت بدون کارت اشاره کرد و افزود: بانک مسکن اولین بانک در ارایه این خدمت بود و این یکی از خدمات دارای ارزش افزوده برای بانک است که امکان بهره‌برداری بهینه در امور بازاریابی و تبلیغات نیز از این طریق میسر است. 
همچنین مهدی کاووسی‌فر رییس اداره کل فناوری اطلاعات، به راه‌اندازی سیستم اطلاعات مشتریان اشاره و عنوان کرد: تمامی سیستم‌های موجود در بانک، اطلاعات مربوط به مشتریان را از طریق این سیستم به‌دست می‌آورند که در حال حاضر نیز با تلاش مداوم و تعاملات مستمر با اداره کل ثبت احوال، پیگیر رفع نواقص موجود در اطلاعات برخی مشتریان هستیم.
وی در ادامه تشریح عملکرد ماه‌های اخیر، به انسداد تمامی حساب‌های حقیقی و حقوقی فاقد شناسه ملی معتبر به دلیل اهمیت موضوع و همچنین انتقال حساب‌های جاری سنتی به سیستم متمرکز به طوری‌که تعداد متعدد حساب‌های جاری یک فرد در ذیل یک حساب جاری متمرکز قرار می‌گیرد، اشاره کرد.
داود خلجستانی رییس اداره کل حقوقی نیز در خصوص اقدامات این اداره، گفت: با پیگیری کارکنان این اداره برخی پرونده‌های اختلافی از جمله با شرکت بیمه آسیا مربوط به پرونده‌های بیمه‌های اعتباری در نهایت با رای صادره به نفع بانک خاتمه یافت.
وی ادامه داد: پیرو سیاست‌های کلان بانک در خصوص ورود به عرصه‌های نو، تغییر اساسنامه بانک در دستور کار این اداره قرار گرفت که منجر به تدوین پیش‌نویس اساسنامه بانک تخصصی ـ توسعه‌ای شده است که به کارگروه مربوطه و اعضای هیات مدیره ارایه خواهد شد.
در ادامه محمدامیر کرامت رییس اداره کل پژوهش و برنامه‌ریزی به تشریح برگزاری دومین همایش بانک‌های توسعه‌ای در خردادماه سال آینده اشاره کرد و گفت: این همایش با سه محور، بانکداری توسعه‌ای کشورها در جهان، تاریخ بانکداری توسعه‌ای در ایران و عملکرد بانک‌های توسعه‌ای و چالش‌های آن در ایران برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به همایش مدیریت مشارکتی و نظام پیشنهادها در نظام بانکی، افزود: این همایش در اواخر بهمن ماه سال‌جاری برگزار می‌شود که به دلیل عملکرد بسیار مطلوب بانک مسکن در حوزه نظام پیشنهادها به دبیری این بانک برگزار خواهد شد.
فاطمه جمالی‌فر سرپرست اداره کل خارجه نیز در تشریح اقدامات در حوزه بین‌الملل گفت: مهم‌ترین رویدادی که تاثیر بسزایی در عملکرد بانک داشته، خبر اجرایی شدن برجام بود که در همین راستا و حتی قبل از رفع تحریم‌ها با تعدادی از بانک‌های اروپایی و آسیایی از کشورهای اتریش، بلژیک، ژاپن و کره جنوبی و ... جلسات متعددی برگزار شد که این بانک‌ها تمایل بسیاری برای برقراری ارتباطات و تعاملات با بانک داشتند.
سرپرست اداره کل خارجه به الزام ارتقای نرم‌افزار برنامه سوییفت از سوی موسسه یادشده اشاره کرد و افزود: پس از انعقاد قرارداد مربوط در این خصوص فرآیند ارتقای این نرم‌افزار در مرحله پایانی قرار دارد که پس از اجرایی شدن این نرم‌افزار سطح کمی و کیفی ارایه خدمات ارزی افزایش خواهد یافت.
در ادامه، داود محمدی رییس اداره کل ساختمان در تشریح اقدامات این اداره کل گفت: تامین و نظارت بر ساخت و تعمیر شعب و مراکز آموزشی مدیریت‌های سراسر کشور، طراحی سازه، معماری، برق و مکانیک برای شعب و زمین‌های ساختمانی، تمدید مهلت تعدادی از بلوک‌های مجتمع باغ سیاوش ارومیه و تهیه لیستی از املاک مازاد بانک برای فروش و اعلام آن به ادارات ذیربط در خصوص اطلاع‌رسانی به عموم و همچنین ارایه گزارش‌هایی به اعضای هیات مدیره درباره برخی اقدامات این اداره از جمله شاخص‌ترین فعالیت‌های ماه‌های اخیر به شمار می‌رود.
همچنین، صابر عسکرپور رییس اداره کل نقدینگی و خزانه‌داری با اشاره به توسعه طرح چکاوک، به برنامه نرم‌افزاری داخلی چکاوک بانک اشاره کرد و گفت: بانک مسکن اولین بانک دارنده این برنامه در سیستم بانکی کشور است که مورد تقدیر بانک مرکزی نیز قرار گرفت.
وی افزود: با عملیاتی شدن این نرم‌افزار علاوه بر برقراری ارتباط بین ایستگاه کاری چکاوک بانک مرکزی و برنامه داخلی بانک و اعمال کنترل‌های لازم به صورت سیستمی، فرآیندهای موازی واگذاری چک در سیستم نرم‌افزار متمرکز بانک و ایستگاه کاری بانک مرکزی نیز مرتفع شد.
در ادامه ناصر رفیعی رییس اداره کل آموزش با اشاره به برگزاری دوره آموزشی صد شعبه صد مشاور، گفت: اولین دوره آموزشی با هدف آموزش صد نفر از رؤسای شعب آغاز شده است که به پیشنهاد مدیرعامل بانک به صد بانکدار مشاور تغییر نام یافت.
رییس اداره کل آموزش همچنین از برگزاری دوره‌های آموزشی اخلاق حرفه‌ای و برنامه‌ریزی استراتژیک برای مدیران در ماه‌های اخیر خبر داد.
محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه نیزگزارشی از میزان پیشرفت برنامه‌های سال 94 ارایه داد و افزود: 70 درصد از برنامه‌های سال‌جاری با تلاش و کوشش کارکنان محقق شد.
انتشار اوراق مشارکت به پشتوانه تسهیلات رهنی، پشتیبانی تاسیس دو شرکت پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای با دو کارکرد تامین مالی احیای بافت فرسوده و ساخت شهرک‌های جدید در سواحل خلیج فارس و مکران، تجهیز منابع بلندمدت تامین مالی مسکن از طریق انتشار انواع اوراق بهادار بازار پول و سرمایه، راه‌اندازی چندین صندوق زمین و ساختمان در جهت پشتیبانی از تقویت طرف عرضه مسکن، انجام لیزینگ مسکن در جهت پشتیبانی از طرف تقاضای مسکن پس از اخذ مجوز بانک مرکزی، اقدام جهت اخذ مجوز تاسیس بیمه تخصصی اعتباری مسکن از بیمه مرکزی، راه‌اندازی نخستین صندوق املاک و مستغلات (REITS) جهت پشتیبانی از طرف تقاضای مسکن پس از اخذ مجوز از سازمان بورس، ایفای نقش هاب عملیات بانکی برای توسعه پوشش ETC در سطح کشور با پشتیبانی مؤثر وزارت راه و شهرسازی از مهم‌ترین اهداف کلان مطرح شده از سوی مدیر امور طرح و برنامه بود.
در پایان این نشست مسوولان کمیته‌های ده گانه فنی طرح برنامه‌ریزی استراتژیک بانک احکام خود را از مدیرعامل بانک و اعضای هیات مدیره دریافت کردند.
آخرین بروزرسانی 1394/11/24